Main menu

Pages

Internet rzeczy - nieunikniona przyszłość?

Technologia nigdy nie zawiedzie nam przynieść ekscytujące wydarzenia i zawsze obiecuje, aby nasze życie było lepsze. W ostatnich latach doszło do eksplozji kreatywności technologicznej i innowacji, przy czym we wszystkich zakątkach Ziemi podejmowane są śmiałe projekty: Od mocy bezprzewodowej, druku 3D, gramifikacji, pojazdów autonomicznych i automatycznego rozpoznawania treści, do robotów mobilnych i - temat tego postu - Internetu rzeczy, lub, jak niektórzy nazywają, Internet wszystkiego. Brzmi wspaniale? Cóż, to prawdopodobnie dlatego, że jest. Obietnica tego przedsiębiorstwa jest niczym innym niż zmiana gry, z ostatecznym celem doprowadzenia wszystkich nieożywionych przedmiotów do życia, w prawdziwie Frankenstein-esque mody.

Co to jest Internet rzeczy?

Internet rzeczy (IoT) jest scenariuszem, w którym każda rzecz - urządzenie, człowiek, sieć itp. - posiada unikalny identyfikator i zdolność do komunikowania się przez Internet.

Internet wszystkiego łączy w sobie kilka trendów, w tym przetwarzanie w chmurze, rozwój podłączonych urządzeń, Big Data, rosnące wykorzystanie wideo i rosnące znaczenie aplikacji mobilnych w porównaniu z tradycyjnymi aplikacjami komputerowymi. Internet rzeczy jest ewolucyjnym wynikiem tendencji do wszechobecnych obliczeń, tendencji, która zakłada potrzebę osadzania procesorów w obiektach codziennego użytku.

Kevin Ashton, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Centrum Auto-ID w MIT wyjaśnia potencjał Internetu rzeczy:

"biegaj po świecie za pomocą smartfona"

Mimo że nadal brzmi to jak futurystyczna fantazja, IoT już się dzieje, z wieloma technologiami w bardzo zaawansowanych etapach rozwoju. Potencjał tej technologii zainspirował programistów do tworzenia rozwiązań skierowanych zarówno do konsumentów, jak i do rynku B2B.

Walka o serca i umysły konsumentów koncentruje się wokół automatyzacji domu, z firmami takimi jak SmartThings, Nest Labs i Ninja Blocks wiodącym sposobem. Innym ważnym obszarem, w którym stoi konsument, jest określenie siebie, które odgrywa dużą rolę w rozwijaniu świadomości konsumentów na temat potencjału Internetu przedmiotów.

Poza konsumentami wertykalne zastosowania B2B Internetu rzeczy przyrzeczają wiele obietnic w wielu dziedzinach, takich jak transport, produkcja, opieka zdrowotna i handel detaliczny.

Projekty w trakcie opracowania

SmartThings rozpoczął pracę jako projekt Kickstarter i przekształcił się w firmę, która oferuje szeroką gamę produktów, w tym fizyczne gadżety do automatyzacji domu, a także aplikacje do ich kontroli. Jest on zbudowany na platformie oprogramowania opartej na chmurze, która pozwala użytkownikom instalować aplikacje w swoim życiu, które sprawiają, że świat bardziej reaktywny i przyjemny. Co więcej, SmartThings buduje otwartą platformę i wyraźnie obejmuje społeczności twórców, torując drogę do bardziej otwartego i zróżnicowanego środowiska, idealnego dla nieograniczonej kreatywności. Aplikacje w rozwoju obejmują takie obszary, jak: Wygoda, Rodzina, zabawa i społeczność, zielony życie, zdrowie i fitness, i bezpieczeństwa i bezpieczeństwa.

Kolejnym obiecującym projektem, zbudowanym w celu zachęcenia do otwartych systemów cyfrowych, jest Xively Cloud Services™ (dawniej Cosm i przed tym Pachube). Jest to "pierwsza na świecie chmura publiczna dla Internetu rzeczy" i dąży do zapewnienia wspólnej podstawy, za pomocą której każde urządzenie podłączone do Internetu może faktycznie komunikować się z innym urządzeniem.

Podobnie jak przed nim Cosm, Xively będzie oferować możliwość łączenia się ze sobą różnych urządzeń, choć teraz z komercyjnymi warunkami usług dla użytkowników komercyjnych i swobodnie dostępnych usług dla projektów w rozwoju. Istnienie takich platform, jak Xively, wydaje się mieć zasadnicze znaczenie dla budowania prawdziwego Internetu rzeczy zamiast tego, co obecnie mamy.

Internet czy Intranet?

Do tej pory, pomimo wszystkich ekscytujących wydarzeń, Internet rzeczy jest nadal w powijakach, z większości urządzeń łączących się z Internetem, ale nadal nie może komunikować się ze sobą, tworząc de facto mnóstwo intranetów rzeczy, a nie jeden, zunifikowany Internet rzeczy. Obecnie technologia ta jest potrzebna do rzeczywistego wykorzystania, jest to wspólna platforma, na której mogą się łączyć niepowiązane urządzenia, najlepiej otwarta platforma, która pozwala zmaksymalizować potencjał przyszłych innowacji i zaangażowania programistów. Urządzenia w ofercie są również jeszcze bardzo drogie, a ich zakres komunikacji między urządzeniami jest nadal dość ograniczony.

W przyszłości rozwój rynku Internetu przedmiotów nieuchronnie przyniesie bardziej zgodne i przystępne cenowo produkty konsumenckie, które będą dostępne dla większej liczby osób. Ale dla wszystkich, którzy mówią o korzyściach IoT, wydaje się, że nikt nie budzi żadnych prawdziwych obaw, takich jak: Co jeśli maszyny, w stanie komunikować się i odnosić się do siebie, nie będzie już nas potrzebował i uciekać, lub inaczej, zjednoczyć i odwrócić się przeciwko nam? Gdzieś musi być film sci fi o tym scenariuszu. Tak czy inaczej, epickie czasy leżą przed sobą.

reagieren

Comments